Muayenede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

15.05.2020
113
Muayenede  Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikle (Muayene Randevu Nasıl Alınır?) isimli yazımızda belirttiğimiz gibi, TÜVTÜRK’ün İnternet sitesinden ya da doğrudan çağrı merkezi üzerinden ücretsiz bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz. Muayene istasyonuna doğrudan gitmeniz ne yazık ki işlem önceliği sağlamayacaktır

Muayeneye girmeden önce aracınız üzerinde bulunan herhangi bir trafik cezası, köprü, otoyol borcu ya da motorlu taşıt vergisi borcunuzun olup olmadığını kontrol etmeli, borç varsa da ödeme yapmalısınız. Çünkü, araç üzerinde borç tespit edildiğinde ne yazık ki araç muayenesi yapılmamaktadır.

Muayene gününden önce aynı zamanda trafik sigortanızı da kontrol etmeniz gerekmektedir. Trafik sigortası bulunmayan araçlar da aynı şekilde muayeneye alınmayacaktır.

Muayene günü TÜVTÜRK istasyonuna gittiğinizde, araç ruhsatını ve kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Eğer size ait olmayan bir aracı muayeneye getirecekseniz, her ay için bir adet araç muayenesine gitme şansınız bulunmaktadır.

Hangi şehirde olursanız olun, randevunuza yarım saat önceden gitmeli ve toplamda da 2 saat sürecek şekilde planlama yapmalısınız.

TÜVTÜRK istasyonlarına gittiğiniz zaman aynı zamanda egzoz gazı emisyon ölçümünüzü de tamamlamalısınız. (Egzoz gazı emisyon ölçümü nasıl yapılmalıdır?) yazımızı okuyunuz

Eğer LPG’li bir araç kullanıyorsanız, doğrudan ruhsatınız da bu durumun belirlendiğini teyit etmelisiniz. Eğer aracınızda LPG bulunuyor ve ruhsata işli değilse, bunun hem cezası bulunmakta hem de araç muayeneden ne yazık ki geçmemektedir.

Eğer aracınızda bir tadilat yaptırmışsanız, bunun ruhsata işlenmiş olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıntılı bilgi için (Araç Muayene İçin Gerekli Evraklar ) isimli yazımızı okuyunuz.

Son olarak da araç muayenesi ödemelerinin nakit bir şekilde yapıldığını unutmamalısınız.

Araçlarını muayeneye götürecek olan kişilerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken durumlar bu şekildedir.