Klima Gazı Dolumu

Anasayfa » Klima Gazı Dolumu

Araç sahipleri için klima olmazsa olmazdır. Yolculuğun rahat geçmesi için klimanın tam randımanlı çalışması gerekir. Zaman zaman araç kliması yeterince soğutmaz veya ısıtmaz. Klima gazı eksikliği klima gazı dolumu gerektirir. Tabii en çok merak edilenlerden biri de klima gaz dolumu işleminin fiyatıdır.

Klima gazının eksik olduğu nasıl anlaşılır?

Normal durumlarda oto klima gazı eksilmez ve bitmez. Klima gazının eksilmesi olağan bir durum değildir. Klima gazı eksiltiyorsa ya klimada arıza vardır ya da klima boruları çatladığı için sızıntı yapıyordur. Klima gazının eksilip eksilmediğini anlamanın kolay bir yolu vardır. Klimanın dış ünitesindeki ince borulara bakarak karlanma olup olmadığına bakın. Karlanma varsa klima gazı eksiktir. Bunun dışında klima yeterli soğutmayı ve ısıtmayı yapamıyorsa klima gazının eksik olduğu veya bittiği düşünülebilir. Klima gazı eksikliğinin ve nedeninin tespiti uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Klima gaz dolumu nasıl yapılır?

Klima Gazı Dolumu her araç kullanıcısının yapabileceği kadar kolay bir işlem değildir. Tecrübeli değilseniz gaz dolumu işlemini bir teknik servise yaptırmalısınız. Teknik servis önce klimanın arızasını tespit edip klimanın tamirini yapmalıdır. Daha sonra klima gazı dolum işlemine geçilebilir.

Klima gazı dolumu, bir gaz tankı ve dolum cihazıyla yapılabilir. Dolum cihazları aracın marka ve modeline göre gerekli miktarda klima gazını otomatik olarak klimaya basar. Araç klimalarında kullanılan farklı gaz çeşitleri vardır. Eski araçlarda genel olarak R22 gazı kullanılırken yeni araçlarda daha çok R410 gazı kullanılır. R22 gazı R410’a göre daha eski olsa da günümüzde hâlâ kullanılmaktadır ve daha ucuzdur.

R22 gaz dolumu yapılırken gazın ne kadar eksik olduğu ölçülür ve dolum cihazı ona göre gaz basımı yapar. R410 kimyasal ve likitten oluştuğu için hangisinin azaldığı bilinemez. Bundan dolayı gaz dolumu yapılırken klimada kalan gaz salınır, vakum yapılır, klima boşaldıktan sonra gaz basılır.