Emisyon Değerlerine Göre Araç Arızaları – 3 ( Katalitik Dönüştürücü )

01.03.2021
55
Emisyon Değerlerine Göre Araç Arızaları – 3 ( Katalitik Dönüştürücü )

Öyle Zannediyorum Ki Neredeyse Bütün Araç Sahiplerini İlgilendiren Kısım Burası.

Çünkü 01/10/1986 Yılı Sonrası Üretilmiş Bir Araca Sahipseniz Aracınızda Katalitik Dönüştürücü ( Katalizör ) vardır ve Emisyon Değerlerinizin Kötü Çıkmasının Altındaki Sebep Size Her Zaman Katalizör Olarak Sunulmuştur.

Peki Bu Gerçekten Doğru Mu ? Aracınızın Emisyon Değerlerinin Bozuk Çıkmasının Tek Nedeni Katalitik Dönüştürücü (Katalizör) mü? Tabi Ki Hayır. Hatta ki Çoğu Zaman Katalitik Dönüştürücünüz Sağlam Olsa Dahi Emisyon Yaptırdığınız İstasyonda Çalışan Personel Kendini Emisyon Konusunda Yeteri Kadar Geliştirmemiş İse Aracınızın Arızasının Ne Olduğunu Bilmediğinden Dolayı Emisyondan Geçemeyen Araç Sahiplerine “Bir Egzozcuya Gidin ve Egzoz Ölçümünden Kaldım Deyin” Diyeceklerdir. Tabi Böyle Olunca Egzoz Tamiri Yapan Kişi Size Katalitik Dönüştürücü (Katalizör) Bozuk Değiştirmemiz Gerekiyor Diyecek ve Sizden Minimum 500 TL Talep Edecektir.

Katalitik Dönüştürücü Yapısal Özelliği Bakımından O Kadar Mükemmel Bir Parçadır ki, Değiştirdiğiniz Anda Aracınızın Birçok Arızasını Yokmuş Gibi Göstererek, Aracınızdan Çıkan Egzoz Dumanının Emisyona Elverişli Olmasını Sağlayacaktır. Tabi Bu da Her Zaman Böyle Olmaz. Hatta Ki Bazen Katalitik Dönüştürücü Değiştirildiği Halde Egzoz Emisyon Ölçümünden Kalan Araçlar Gördüm.

Neyse. Her şeye Rağmen Ben Size Araçlarınızın Arızaları Hakkında Bilgi Vereceğim, Umarım Bu Bilgiler Size Fayda Sağlayacaktır.

  • Öncelikle Şunu Söylemekte Fayda Var Ki; Aracınızın Egzoz Ölçümünde TUVTURK Araç Muayene İstasyonlarında Yaptırmak Yerine, Egzoz ve Emisyon Ölçümü Yapmaya Yetkisi Olan Diğer Firmaları Tercih Edin. Çünkü Diğer Firmalar Aracınızın Egzoz Ölçümünden Geçebilmesi için Muayene İstasyonlarında Çalışan Personellerden Daha Bilgili Olabilirler.
  • Araç Muayene İstasyonları, O Gün Muayeneye Giden Araç Sayısının Fazlalığından Ötürü, Sizin Aracınızla Çok Fazla İlgilenemeyeceğinden, Belki de Küçücük Bir Sorun, Size Pahalıya Mâl Olabilir.
  • Egzoz Ölçümüne Gitmeden Önce Aracınızı En Az 20 Dk, Motorunuzun Büyüklüğüne Göre En Az 30 Dk Kullanın; Çünkü Katalitik Dönüştürücüler Yanmadan İşlevini Yerine Getirmez. ( Emin Olabilirsiniz ki Şu Ana Kadar Bir Sürü Aracı Isınmadan Egzoz Ölçümüne Gidip, Emisyon Değerleri Berbat Çıkan İnsanlar Tanıdım.)
  • Eğer İmkanınız Varsa Aracınıza Emisyon Yapılırken Canlı Değerleri Görün. Çünkü Bu Canlı Değerler Bize Bir Sürü İpucu Verir.
  • Mesela Aracınız Rölanti Veya Yüksek Rölanti Ölçümü Yapılırken Karbon ( CO ) Değeri Sürekli Değişkenlik Gösteriyorsa Aracınızda Ateşleme Problemi Vardır. Ama Ölçüm Yapılırken Canlı Değerleri Görme Şansınız Yoksa ve Emisyon Yapan Kişi Bu Arızanın Nedenini Bilmiyorsa, Muhtemelen Yine Katalitik Dönüştürücü Taktırmak Zorunda Kalacaksınız.

Şunu Gönül Rahatlığı İle Söyleyebilirim Ki Türkiye’nin Neresinde Olursanız Olun, Eğer Egzoz Ve Emisyon Ölçümünden Kaldıysanız ve Bilgi Almak İstiyorsanız; Olumsuz Belgenizi Whatsapp Uygulaması Üzerinden Aşağıda Size Verdiğim Numaraya Atarak Benden Bilgi Alabilirsiniz.

Bir Sonraki Yazımızda Madde Madde Emisyon Değerlerini, Araç Arızalarını ve Arızayı Giderme Yollarını Yazacağım.

Ayrıca Tüm Bu Bilgileri Youtube Kanalımız “2U Oto Aksesuar” Kanalından Da İnceleyebilirsiniz.

2U Oto Aksesuar

0545 868 87 36

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.