EMİSYON DEĞERLERİNE GÖRE ARAÇ ARIZALARI -1

01.03.2021
38
EMİSYON DEĞERLERİNE GÖRE ARAÇ ARIZALARI -1

Eğer Aracınız 01/10/1975 Yılı Öncesine Ait Bir Araç İse ve Egzoz Emisyon Ölçümünde Karbon Monoksit ( CO ) değeriniz Çok Yüksek Çıkıyorsa

  • Aracınız BENZİN’ de Çalışıyorsa

1 – Öncelikle Aracınızın Rölantisini Kontrol Edin. Çok Büyük Bir İhtimalle Aracınızın Rölantisi Yüksektir, Fazla Yakıt Az Oksijen Mantığı İle Çalıştığı İçin Karbon Monoksit Değeriniz Yüksek Çıkıyordur. En Yakın Araç Tamir Merkezine Gidin ve Rölantinizi Ayarlatın.

2 – Bujilerinizi ve Buji Kablolarınızı (BOBİN ) Kontrol Ettiriniz. Eğer Bujileriniz veya Buji Kablolarınızdan Bir Tanesi Bile Düzgün Ateşleme Yapmıyorsa Aracınız Yakıtı Düzgün Yakamaz ve Buda Aracınızdan Çıkan Karbon Monoksit Miktarının Yüksek Olmasına Sebep Olur. Ayrıca Eğer Ateşleme Sisteminiz Düzgün Değilse Aracınızın Yakıtı Normalden Fazla Sarf Edecektir.

3 – Aracınızın Rölantisi Düzgün ve Ateşleme Sisteminizde Herhangi Bir Problem Yoksa Araç Beynine Yönelin. Çünkü Aracınızın Beyni O Ana Kadar Olan Verileri Çok Uzun Süre Aynı Oranda Algıladığı İçin Değişmesi Biraz Uzun Zaman Alacaktır.

Eğer Yapabiliyorsanız; Aracınızı Stop Edin, Aracınızın Beyninin Yan Mandalını Hafifçe Çekin ve Ortalama 10 Dk Aracınız Öyle Kalsın. Sonra Tekrar Araç Beynini Takın Ve Aracınızı Çalıştırın. Değişimi Kendinizde Fark Edeceksiniz.

4 – Tabi Ki Bunların Yanında Kötü Yakıt Kullanımı Ve Araçta Yağ Yakma Gibi Sorunlar Da Aracınızın Karbon Monoksit Değerinin Yüksek Çıkmasına Sebep Olan Faktörlerdir. Fakat Bunları “Yağ Yakan Araç Egzoz Ölçümünden Geçermi?” Adlı Yazımızda Daha Detaylı Ele Aldık. Oradan İnceleyebilirsiniz.

  • Aracınız LPG de Çalışıyorsa

1 – Aracınızın LPG Hava Hortumu Ayar Vanası Çok Kısık veya Çok Açık Olduğundan Dolayı Gaz Hava Karışımı Doğru Yapamayacağı İçin Yine Karbon Monoksit Oranınız Yüksek Çıkacaktır.

Eğer İmkanınız Var İse Aracınız Gaz Analiz Cihazına Bağlı İken Kendiniz Onarımını Yapabilirsiniz veya En Yakın OTOGAZ Tamir Merkezine Giderek Gaz Ayarlarınızı Yaptırabilirsiniz.

  • Karbon Monoksit ( CO ) Oranınız Düzgün Ama Oksijen ( O ) Oranınızdan Dolayı Aracınız Emisyondan Geçmiyor İse ki Bu Aslında Emisyon Değerleri İçin Çok Büyük Bir Önem Arz Etmemektedir, Oksijen Değerinin Bozuk Olmasına Rağmen Aracınızın Emisyon Ölçümü Olumlu Sonuçlanacaktır ama Yine de Arızadan Bilginiz Olmasını Ve Arızayı Gidermek İstiyorsanız Aracınızın Egzoz Sisteminde Kaçak Veya Çürükler Vardır. En Yakın Egzoz Tamir Merkezine Giderek Onarımını Gerçekleştirebilirsiniz.

Aklınıza Takılan Tüm Sorular İçin

Youtube “2U Oto Aksesuar” Kanalımızı İnceleyebilir veya Bizi Arayabilirsiniz.

2U Oto Aksesuar

0545 868 87 36

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.