Dizel Partikül Temizleme

Anasayfa » Dizel Partikül Temizleme

Dizel Araçların Egzoz sisteminde bulunan ve Egzoz kurumlarını temizleyen filtreye, PARTİKÜL FİLTRESİ denir.

Yanma işleminden sonra oluşan ve egzoz içerisinde meydana gelen kurumların, sağlık açısından doğaya salınmaması için filtrelenmesi gerekmektedir. 

PARTİKÜL FİLTRESİ ise bu kurumların filtrelenerek atılımını engelleyen malzemelerdir. İç yapısal olarak bal peteğini andıran filtre, KATALİTİK KONVERTÖR (KATALİZÖR) sisteminin yapısına benzemektedir. Yanma sonucu egzozda biriken partikülleri bünyesine hapseden PARTİKÜL FİLTRESİ, partiküllerin zamanla artması sonucu tıkanır. Bu durumda basınç sensörleri, dizel partikül filtresindeki kurum tortusunun seviyesini ölçer ve kritik seviyede ise Re jenerasyon (yenileme) işlemini başlatır. Ancak kurum seviyesi bazen öyle bir duruma gelir ki yenileme işlemi de işe yaramaz. Bu durumda aracın PARTİKÜL FİLTRESİ TEMİZLİĞİ gerekir.

Belirtileri Nelerdir ?

  1. Araç göstergesinde Dizel partikül filtresi ikaz ışığının yanması,
  2. Araçta güç kaybının yaşanması,
  3. Motor arıza durumunda çalışır ve çekiş düşer, ( STOP ikaz lambası yanabilir )
  4. Yakıt sarfiyatı artar,
  5. Egzoz kokusu oluşabilir,
  6. Servis uyarı ışığı yanabilir, ( Yeni nesi araçlarda )

Yaptığımız İşlemler Nelerdir?

  1. Öncelikle yukarıdaki arıza belirtileri oluştuğunda, aracı uzun yolda sabit olarak yüksek devirde kullanarak egzoz gazı sıcaklığı arttırılır. Artan sıcaklık ile filtredeki partiküller kendiliğinden yanarak gaz halinde atılır. Bu noktada sadece sabit bir şekilde yüksek devirde gidilmelidir.
  2. Diğer bir yöntem ise, yeni araçlarda ECU tarafından otomatik olarak yapılır. Filtre dolduğunda, aracın Elektronik Kontrol Ünitesi ( ECU ), egzoz gazlarının ısısını yükseltir.
  3. En kesin yöntem ise, aracı servise getirerek partikül filtresi temizliği işlemi yapmaktır. Araca bağlanan yazılım ile egzoz gazları yarım saat boyunca yükseltilerek kurumların yanması sağlanır.

Detaylı Bilgi İçin Arayınız…