Dizel Partikül Filtresi Ne İşe Yarar ve Nasıl Temizlenir?

19.05.2020
79
Dizel Partikül Filtresi Ne İşe Yarar ve Nasıl Temizlenir?

Dizel Partikül Filtresi egzoz gazı içerisindeki kurumların temizlenmesini sağlar.

Dizel partikül filtresi egzoz sisteminin bir parçasıdır ve dizel araçlarda bulunur. Egzoz gazı içerisindeki partikülleri (katı parçacıkları, kurumları) filtreler ve doğaya salınımını engeller.

Benzinli araçlar fazla kurum üretmez, dizel araçlar motorin kullandığından dolayı kurum üretirler. Bu kurum DPF içerisinde zamanla birikir. İlerleyen zamanlarda aracın performansının, çekişinin düşmesine ve yakıt miktarının artmasına neden olur. Biriken bu kurumların yakılarak DPF’ in temizlenmesi gerekir. Bunun için egzoz gazının sıcaklığının yükseltilmesi gerekir.

Aracınızı kullanırken egzoz sıcaklığı yeterli seviyeye gelirse bu kurumlar kendiliğinden yanar. Fakat sürekli düşük devirlerde şehir içi araç kullanıyorsanız arcınızın DPF zamanla tıkanır ve motor arıza lambası yanar.

ECU(elektronik kontrol ünitesi) DPF’in tıkandığını egzoz gazı sıcaklık sensörü ve DPF’in önünde ve arkasında bulunan basınç sensörlerinden gelen veriler ile tespit eder. İki sensör arasında basınç farkı fazlaysa DPF dolmaya başlamış demektir. Bu durumda motor arıza lambası yanar.

DPF tıkanıklığını açmak için partikül filtresini tıkayan kurumların yakılması gerekir. Aracınız bunu uygun sürüş koşullarında kendiliğinden yapar. ECU bu işlem sırasında EGR sistemini de devre dışı bırakarak motor yanma sıcaklığını yükseltir. Enjeksiyon şeklini değiştirerek bir miktar yanmamış mazotun (HC) katalizöre gitmesini sağlar. Bu HC’ lar katalizörde yanarak sıcaklığı yükseltir ve DPF’ teki kurumların yanmasını sağlar.

Uygun sürüş koşulları oluşmadığında (aracınızı sürekli şehir içi düşük devirde kullanıyorsanız) aracınız bu işlemi yapamaz ve DPF zamanla dolar ve arıza lambası yanar.

Bu durumda aracınızı yüksek devirde (3000 devir ve üzeri) 3 ve ya 4. viteste 50 km/sa hızda yarım saat kadar kullanmanız gerekir. Bu durumda motor yükü artar ve egzoz gazı sıcaklığı yükselir. Bu yüksek sıcaklıkta DPF’ i tıkayan partiküller yanar ve DPF temizlenmiş olur.

Buna rağmen DPF temizlenmez ve motor arıza lambası sönmezse DPF temizliğinin bir serviste yaptırılması gerekir.